Features
Specifications
Faster installation compared to rigid pipe. Flexible pipe reduces the number of connection points - reducing cost, time and potential leak points. Freeze-resistant pipe can expand slightly if frozen and contract when thawed. Ideal for hot and cold potable water distribution, fire protection and municipal water service lines.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750698927 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I5 |
| Package Length (in) | 5.50" |
| Package Width (in) | 28.00" |
| Package Height (in) | 29.50" |
| Manufacturer Part Number | APR07100 |
| Color | Red |
| Inside Diameter (In.) | 3/4 |
| Length (Ft.) | 100 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Temperature Rating | 33F to 200F |
| Type | PEX-B |
| Outside Diameter | 7/8 In. |