Features
Specifications
The SharkBite PEX Barb Polybutylene Adapter is made of a lead-free DZR brass, and is an easy to install, low-cost solution to connect PEX tubing to Polybutylene pipe. SharkBite PEX Barb fittings are compatible for potable water distribution and hydronic heating applications. This product includes 2 color coordinated crimp rings - the included BLACK crimp ring is intended for PEX while the copper-colored crimp ring is for use on Polybutylene pipe. Approvals: NSF/ANSI 61, NSF 372.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750700767 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I2 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | APXBC3434 |
| Fitting Size 1 | 3/4 In. |
| Fitting Size 2 | 3/4 In. |
| Connection Type 1 | Barb |
| Connection Type 2 | Barb |
| Material | Polybutylene, Brass |
| Fitting Type | Coupling |