SKU: C12X
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.29
- Buy 12 for $2.06 each and save 10%
Features
Specifications
The SharkBite PEX Barb Coupling is made of a lead-free DZR brass, and is an easy to install, low-cost solution to connect to PEX tubing. The SharkBite PEX Barb fittings are compatible for potable water distribution and hydronic heating applications. These fittings can be used in both a stainless steel clamp system, or a copper crimp ring system as well (each sold separately). Approvals: ASTM F1807, NSF/ANSI 61, NSF 372.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750700927 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I2 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | APXC1212 |
| Fitting Size 1 | 1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1/2 In. |
| Connection Type 1 | Barb |
| Connection Type 2 | Barb |
| Material | Brass |
| Fitting Type | Coupling |