Features
Specifications
SharkBite brass barb to female FNPT drop ear elbow. The SharkBite barb connection system is the best option for connecting PEX (cross-linked polyethylene) tubing in water distribution systems when lower material cost is desired. Connects to PEX pipe with copper crimp rings or stainless steel clamps. Robustly constructed with lead-free DZR (dezincification) brass and are corrosion resistant. Certified for potable and radiant heating applications. NSF (National Sanitation Foundation) approval. One per bag.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750702549 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I2 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | APXDEE12 |
| Fitting Size 1 | 1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1/2 In. |
| Connection Type 1 | Barb |
| Connection Type 2 | FIP |
| Angle | 90 Deg. |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 200 |
| Maximum Working Temperature (F) | 200 |
| For Use With | Potable & Radiant Heating |
| Fitting Type | Elbow |