SKU: XLSE33C
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.99
- Buy 6 for $6.29 each and save 10%
Features
Specifications
The SharkBite PEX Swivel Elbow is an easy to install, low-cost solution to connect PEX tubing to a male threaded connection at a 90 Deg. angle. These fittings are suitable for potable water distribution and hydronic heating applications. SharkBite PEX Poly Alloy Barb fittings can be used in both a stainless steel clamp system, and a copper crimp ring system as well (each sold separately). Approvals: ASTM F1807, NSF/ANSI 61, NSF 372.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750703034 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I2 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | UC532LFA |
| Fitting Size 1 | 1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1/2 In. |
| Connection Type 1 | Barb |
| Connection Type 2 | Female |
| Angle | 90 Deg. |
| Material | Brass |
| Fitting Type | Elbow |