Features
Specifications
The SharkBite PEX Swivel Adapter is an easy to install solution to connect PEX tubing to a male threaded connection. These fittings are suitable for potable water distribution and hydronic heating applications. SharkBite PEX Barb fittings can be used in both a stainless steel clamp system, or a copper crimp ring system as well (each sold separately). Approvals: ASTM F1807, NSF/ANSI 61, NSF 372.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750703072 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I2 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | APXFB1212S |
| Fitting Size 1 | 1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 1/2 In. |
| Connection Type 1 | Barb |
| Connection Type 2 | Female |
| Material | Brass |
| Fitting Type | Adapter |