Features
Specifications
SharkBite PEX Barb threaded male adapter is made of a lead-free DZR brass, and is an easy-to-install, low-cost solution to connect to PEX tubing. These fittings allow you to connect with either a stainless steel clamp system, or a copper crimp ring system (each sold separately) and is MNPT threaded on the other side. The SharkBite PEX Barb fittings are compatible for potable water distribution and hydronic heating applications. Approvals: ASTM F1807, NSF/ANSI 61, NSF 372.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750704314 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I2 |
| Package Length (in) | 4.75" |
| Package Width (in) | 7.50" |
| Package Height (in) | 5.25" |
| Manufacturer Part Number | APXMA3412 |
| Fitting Size 1 | 1/2 In. |
| Fitting Size 2 | 3/4 In. |
| Connection Type 1 | Barb |
| Connection Type 2 | Male |
| Material | Brass |
| Fitting Type | Adapter |