Features
Specifications
The SharkBite PEX Barb Plug is an easy to install and low cost solution to cap off a PEX tubing line. The SharkBite PEX Barb fittings are compatible for potable water distribution and hydronic heating applications. These fittings can be used in both a stainless steel clamp system, or a copper crimp ring system as well (each sold separately). Approvals: ASTM F1807, NSF/ANSI 61, NSF 372.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750704796 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I2 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | APXP12 |
| Single Fitting Size | 1/2 In. Barb |
| Connection Type | Barb |
| Material | Brass |
| Fitting Type | Plug |