Apollo
APXSTUB8WE Stub-Out with Ear, 1/2 in, Barb
SKU: APXSTUB8WE
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.99
Features
Specifications
Apollo PEX™ lead-free copper stub outs provide 90 deg transitions from PEX to copper. Apollo PEX™ may be used with crimp rings, stainless steel crimp sleeves or stainless steel pinch clamps.
- Accepts push-to-connect, solder and compression style supply stops
| Brand | Apollo |
|---|---|
| UPC | 670750352485 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I1 |
| Package Length (in) | 4.50" |
| Package Width (in) | 6.50" |
| Package Height (in) | 15.50" |
| Manufacturer Part Number | APXSTUB8WE |
| Connection Type | Barb |
| Nominal Size | 1/2 in |