SKU: T38X
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.99
- Buy 5 for $3.59 each and save 10%
- Buy 60 for $3.19 each and save 20%
Features
Specifications
The SharkBite PEX Barb Tee is made of a lead-free DZR brass and is an easy to install, low-cost solution to connect to PEX tubing. The SharkBite PEX Barb fittings are compatible for potable water distribution and hydronic heating applications. These fittings can be used in both a stainless steel clamp system, or a copper crimp ring system as well (each sold separately). Approvals: ASTM F1807, NSF/ANSI 61, NSF 372.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750698279 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I2 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Fitting Size 1 | 3/8 In. |
| Fitting Size 2 | 3/8 In. |
| Fitting Size 3 | 3/8 In. |
| Connection Type 1 | Barb |
| Connection Type 2 | Barb |
| Material | Brass |
| Fitting Type | Tee |