Features
Specifications
SharkBite Clamp Rings are intended for use in a PEX system using barb fittings. These rings are tightened down using a PEX Clamp Tool. Clamp Tool works with any sized clamp rings up to 1 In.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285601949 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I3 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | UC955A |
| Diameter | 3/4 In. |
| Material | Stainless Steel |