Features
Specifications
SharkBite Clamp Rings are intended for use in a PEX system using barb fittings. These rings are tightened down using a PEX Clamp Tool. Clamp Tool works with any sized clamp rings up to 1 In.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 670750269127 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | UC952A |
| Diameter | 3/8 In. |
| Material | Stainless Steel |