Omni Cable
600 V 14 AWG Stranded Type MG Single Conductor
SKU: 14APP
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.09
/ FT
/ FT
Features
Specifications
Single Conductor, Type MG, 600 V, Flexible Stranded 27% Nickel Plated, Annealed Copper, 14 AWG Conductor, Stranded Solid/Stranded, Glass Reinforced Mica Tape Insulation, Fiberglass Braid, 0.025 in Insulation Thickness, 0.14 in, 400 deg C
| Brand | Omni Cable |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section D4 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 0.25" |
| Package Height (in) | 0.25" |
| Type | Type MG |
| Voltage Rating | 600 V |
| Conductor Material | Flexible Stranded 27% Nickel Plated, Annealed Copper |
| Conductor Size | 14 AWG |
| Solid/Stranded | Stranded |
| Insulation Material | Glass Reinforced Mica Tape |
| Jacket Material | Fiberglass Braid |
| Insulation Thickness | 0.025 in |
| Jacket Thickness | 0.14 in |
| Temperature Rating | 400 deg C |