Features
Specifications
The L7224U Oil Electronic Aquastat® Controller provides electronic temperature sensing in a UL limit-rated controller; controls the circulator, oil burner and boiler temperature; and provides status, LED diagnostic and EnviroCOM communication.
| UPC | 085267255431 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 04, Section D4 |
| Package Length (in) | 4.50" |
| Package Width (in) | 8.00" |
| Package Height (in) | 4.75" |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Wall/Vertical/Horizontal/Flush |
| Temperature Rating | -130 to 240 deg F |
| Humidity Range | 0-95% RH, Non-Condensing |
| Dimensions | 4-1/4 in W x 7-1/8 in H x 2-5/8 in D |