Features
Specifications
Downloads
Annovi Reverberi RMV25G30D-EZ horizontal plunger pump. 2.5 gpm at 3, 000 PSI, spins at 3, 400 rpm in a direct drive system coupled with a gasoline engine. The matching flange provides convenient connection to most 3/4 in shaft 4 - 7 hp engines. The hollow shafted pump includes a built-in pressure control valve and chemical injection system. Comes with easy start valve (EZ).
- 3-piston alternating volumetric pumps for use on cleaning units
- Can be directly coupled to various types of motors
- Two bearing systems, to support the pump shaft and pistons
- Pump head in pressed brass
- Intake valves fitted above the pistons for greater efficiency
| Brand | AR |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section S1 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 3.80" |
| Manufacturer Part Number | RMV25G30D-EZ |
| Inlet Size | 3/4 in |
| Outlet Size | 22 mm |
| Pressure Rating | 3000 psi |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Shaft Diameter | 3/4 in |