Features
Specifications
The Annovi Reverberi XMA3G30E-F17, E version 1-1/8" hollow shaft triplex pump is ready for direct or pulley driving. This pump is manufactured with a brass pump head suitable for a wide range of conditions. The XMA3G30E-F17 can produce up to 3000 Max PSI, 3 Max GPM, and is designed to operate at 1750 RPM. Constructed with frictionless aluminum connecting rods and ceramic pistons, the XMA3G30E-F17 weighs in at 15 lbs and boasts a sleek compact design.
| Brand | AR |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section S1 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 6.80" |
| Manufacturer Part Number | XMA3G30E-F17 |
| Inlet Size | 1/2 in |
| Outlet Size | 3/8 in |
| Pressure Rating | 3000 psi |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Shaft Diameter | 1-1/8 in |