Features
Specifications
Downloads
Annovi Reverberi AR RRV4G40HD-F24 horizontal gas engine triplex plunger pump is rated up to 4 gpm at max 4000 psi at 3400 rpm using a 1/2 in F inlet and 3/8 in F discharge thread. D version 1 in with a gas engine flange.
| Brand | AR |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section S1 |
| Package Length (in) | 10.00" |
| Package Width (in) | 9.00" |
| Package Height (in) | 6.50" |
| Manufacturer Part Number | RRV4G40HD-F24 |
| Inlet Size | 1/2 in |
| Outlet Size | 3/8 in |
| Pressure Rating | 4000 psi |
| Temperature Rating | 140 deg F |
| Shaft Diameter | 1 in |