Features
Specifications
Mecline VRT3-310PS6 Unloader with 4, 500 max PSI, 10.5 max gpm and 2 X 3/8 in F outlet, black spring and no adjustment knob. Unloader with pressure switch combination. Pressure switch designed for balancing pressure washers hot water systems. The switch activates to allow water to flow through the heating coil.
| Brand | AR |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section T6 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | VRT3-310PS6 |
| Pressure Rating | 4500 psi |
| Temperature Rating | 194 deg F |
| Inlet to Outlet Length | 2 x 3/8 x 3/8 in |