Features
Specifications
The Annovi Reverberi VHP39-EZ unloader valve diverts water flow into bypass when the trigger gun valve is closed. Unloaders may be designed to respond to either an increase in pressure or a change in flow. The unloader valve may also be used for variable pressure adjustment.
| Brand | AR |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section T6 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | VHP39-EZ |
| Pressure Rating | 5560 psi |
| Temperature Rating | 190 deg F |
| Inlet to Outlet Length | 1 x 3/8 x 3/8 in |