Features
Specifications
Mecline VRT3-250 Unloader with 3, 650 max PSI, 10.5 max gpm and 3/8 in F outlet, blue spring and adjustment knob. The unloader valve diverts water flow into bypass when the trigger gun valve is closed. Unloaders may be designed to respond to either an increase in pressure or a change in flow. The unloader valve may also be used for variable pressure adjustment.
| Brand | AR |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section T7 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | VRT3-250 |
| Pressure Rating | 3650 psi |
| Temperature Rating | 194 deg F |
| Inlet to Outlet Length | 2 x 3/8 x 3/8 in |