Features
Specifications
The Everyday Basics Arden 1-1/4" Diameter Knob perfectly marries beauty and function. The entire Everyday Basics collection offers a varied selection of styles in on-trend finishes, representing the best combination of approachable artistry and lasting quality, making it ideal for both residential and commercial applications. Since 1928, Amerock has built a reputation for chic design accessories that inspire homeowners to express their personal style through award-winning home solutions, including decorative and functional cabinet hardware, bath accessories, decorative hooks, and wall plates. Amerock provides the perfect finishing touch for any room accessible with a variety of affordable styles and finishes.
- Included mounting screws
| Brand | Amerock |
|---|---|
| Date Added | Mar 19, 2026 |
| UPC | 026634325548 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 1.25" |
| Package Height (in) | 1.25" |
| Manufacturer Part Number | BP3734026 |
| Knob Diameter | 1-1/4" |
| Knob Projection | 1-1/4" |
| Knob Shape | Round |
| Finish | Polished Chrome |
| Finish Family | Arden |
| Included Screw Length | #8-32 x 1" & #8-32 x 1.5" |
| Material | Zinc |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Style | Traditional |