Features
Specifications
The Forney 85364 MIG/TIG Gas Flow Meter and Regulator-in-One is a combination of regulator and flow meter as one single stage piston design unit. It is a regulator and flow meter in one unit and provides accurate regulation of gas flow. It has an impact resistant machined brass body, polycarbonate flow tube and outer cover. It is designed for MIG and TIG applications. Forney Industries is one of America's longest operating family-owned metal working product companies. Founded in 1932, Forney offers more than 5, 000 products for the hardware, automotive, farm and ranch and do-it-yourself markets. If you've got metal working questions, we've got answers. We're committed to your success regardless of location size or needs. The specifications for the flow meter are, 0-60 SCFH flow; Preset output 50 PSIG for argon and CO2 and weighs 1 Lbs.
- Regulator and flow meter in one unit
- Provides accurate regulation of gas flow
- Impact resistant machined brass body, polycarbonate flow tube and outer cover
| Brand | Forney |
|---|---|
| UPC | 032277853645 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M3 |
| Package Length (in) | 10.00" |
| Package Width (in) | 10.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | 85364 |
| Maximum Inlet Pressure | 50 psig |
| Flow Rate | 0 - 60 scfh |
| Application | For MIG and TIG applications |