Features
Specifications
Downloads
Lutron Ariadni fan controls are designed to replace or match your traditional toggle style switches. This control can be used to operate a single 3-speed ceiling fan. This fan control features a smooth, linear slider to adjust the fan’s speed and a toggle switch that turns the fan ON/OFF. Use the slider to select between 3-speeds (Low/Med/High) for a favorite preset level. The Ariadni fan control fits into a traditional wall plate opening and can also work with your existing multi-gang wall plates. Available in 6 gloss colors. Pairs perfectly with Lutron Fassada wall plates for consistent color matching (sold separately).
- Includes (1) Lutron Ariadni 3-Speed Fan Control; Gloss Finish
- Rated for 1.5A 3-speed Ceiling Paddle Fans
- For use with (1) ceiling paddle fan per control; not compatible with fans with proprietary remotes
- No Neutral Required; 120V
- Single Pole or 3-Way compatible
- Wire lead installation
- Toggle turns fan ON/OFF
- Slider adjusts preset fan speeds; Low, Medium, High
- Available in 6 gloss colors
- Pairs perfectly with Lutron Fassada wall plates for consistent color matching (wall plates are sold separately)
- Controls 1.5 A fan
- Toggle turns fan on/off
- Slide up to increase speed, down to decrease
- 3 quiet fan speeds designed to prevent motor hum (for use with one ceiling paddle fan).
- UL
- cUL
| Brand | Lutron |
|---|---|
| UPC | 027557366809 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D2 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | AYFSQ-F-LA |
| Actuator | Toggle switch |
| Amperage Rating | 1.5 A |
| Application | Fan Control |
| Color | Light Almond |
| Connection | Wire leads |
| Contact Configuration | N-O |
| Contact Rating | 1.5 A |
| Enclosure | Plastic |
| Mounting | Wallbox |
| Number Of Poles | 1 |
| Size | 4.60 x 2.86 in |
| Type | Fan Control, 3-way/single-pole |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | 180 W |