Bloem
Ariana Self-Watering Plastic Planter (Misty Blue) 12 in.
SKU: BPA12MB
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$11.99
Features
Specifications
The sturdy, yet lightweight Ariana Planter is an economical and ideal alternative to traditional clay or ceramic pots for both interior and exterior decoration. It is constructed with high-quality color pigments and UV additives for all-weather durability. A key feature is the self-watering disk, which acts as an internal drainage reservoir to prevent damaging root rot and ensure plant roots have easy access to oxygen. The planter is also 100% recyclable.
| Brand | Bloem |
|---|---|
| UPC | 087404004339 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section I1 |
| Package Length (in) | 13.00" |
| Package Width (in) | 13.00" |
| Package Height (in) | 10.25" |
| Manufacturer Part Number | AP1237 |
| Width | 13" |
| Height | 10.25" |
| Length | 13" |
| Color | Misty Blue |
| Color Family | Blue |
| Material | Plastic |