Features
Specifications
It’s an undeniable fact: most rubber pressure washer hoses wear from the outside in, rather than the inside out, and in some applications, that happens way too fast. Wooden decks, asphalt roofs/surfaces, and concrete can all tear up a hose cover. ProPulse Arm-a-Flex™ boasts a specially-engineered ultra-high molecular weight jacket designed to extend hose cover life up to 10x. ** NOT for use with steam
- High abrasion resistance
- Use with hot or cold water
- 3/8" hose diameter
- 4,785 PSI
- 212 deg F
- Connections - 3/8" MPT x 3/8" MPT
| Brand | Propulse |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section S4 |
| Package Length (in) | 14.80" |
| Package Width (in) | 13.00" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Manufacturer Part Number | 989400258 |
| Type | High-Abrasion-Resistant, Non Marking |
| Series | Arm-A-Flex™ |
| Connection Size | 3/8" |
| Connection Type | MNPT |
| Diameter | 3/8" |
| Length | 50 ft |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| Pressure Rating | 4785 psi |
| Temperature Rating | 212 deg F |