Features
Specifications
The ArmorCoat Hardfacing 1/8" x 14" Electrode is a durable solution for rebuilding worn parts subjected to abrasion and friction. Its high alloy content ensures superior wear resistance, extending the service life of repaired components.
| Brand | Forney |
|---|---|
| Date Added | Apr 15, 2026 |
| UPC | 032277311183 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 15.00" |
| Manufacturer Part Number | 31118 |
| Type | Hardfacing Electrode |
| Diameter | 1/8" |
| Length | 14" |
| Pack Size | 3 pk |
| Features | Abrasion and wear resistance for rebuilding worn parts |