ARNOLD
14 In. x 1.75 In. Plastic Spoke Wheel
SKU: AR14X175P
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$24.99
Features
Specifications
This plastic spoke wheel ensures smooth rolling with its rubber diamond tread tire. The 1/2" diameter offset hub and 1/2" nylon bearing provide durability and longevity. With a 2-1/2" hub length and 60 lb. load rating, this wheel is suitable for various universal applications.
| Brand | ARNOLD |
|---|---|
| UPC | 037049930777 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section S6 |
| Package Length (in) | 14.75" |
| Package Width (in) | 16.00" |
| Package Height (in) | 15.75" |
| Wheel Diameter (In.) | 14 |
| Width (In.) | 1.75 |
| Load Rating (Lb.) | 60 |
| Axle Diameter (In.) | 0.5 |