ARNOLD
7 In. x 1.5 In. Offset Hub Wheel
SKU: AR7151
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.99
Features
Specifications
Ideal for applications where axle and caps must be flushed or recessed from tire. Oilless bearing wheels are used on mobile pieces of equipment where abrasive or high humidity conditions exist. Ball bearing wheels are used for replacement on rotary lawn mowers and golf carts. Steel hub.
| Brand | ARNOLD |
|---|---|
| UPC | 037049941629 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section S3 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 6.60" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Wheel Diameter (In.) | 7 |
| Width (In.) | 1.5 |
| Load Rating (Lb.) | 55 |