SKF
50 mm 110 mm 27 mm Deep Groove Ball Bearing
SKU: 63102RSSKF
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$89.99
Features
Specifications
Deep Groove Ball Bearing, 50 mm Bore Dia, 110 mm Outside Dia, 1 Rows, 27 mm Width, 52100 Chrome Steel Bearing, Rubber Seal, Pressed Steel Cage
| Brand | SKF |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X2 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 6310 2RS SKF |
| Bore Diameter | 50 mm |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Width | 27 mm |
| Bearing Material | 52100 Chrome Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Cage Material | Pressed Steel |