Features
Specifications
BANTAMS 14-16 X 1 1/2 QTY: 50
- Performs well in most base materials
- Anchor body is resistant to corrosion from moisture
- Offered with and without screws (available in kits)
- Manufactured by DEWALT
| Brand | Dewalt Anchors |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16, Section A1 |
| Package Length (in) | 1.50" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Manufacturer Part Number | 07589-PWR |
| Country of Origin | CHN |
| Anchor Name - Hollow & Drywall | Hollow Wall |
| Fastener Color / Finish - Hollow & Drywall | Blue |
| Fastener Material - Hollow & Drywall | Nylon |
| Package Quantity - Hollow & Drywall | 50 |
| Fastener Length (in) - Hollow & Drywall | 1.5 |
| Hollow & Drywall Anchor Base Material - Hollow & Drywall | Masonry Block |
| Recommended Use - Hollow & Drywall | Light Duty Anchoring |
| Fastener Category - Hollow & Drywall | Anchors |
| Brand | DEWALT |