Features
Specifications
The Amerock Bar Pulls Center-to-Center Pull offers modern functionality and straightforward styling: Simple, Bold, and True. The Bar Pulls Collection makes a sleek, sophisticated statement with its clean lines and smooth textures. Since 1928, Amerock has built a reputation for chic design accessories that inspire personal style, offering award-winning home solutions including decorative and functional cabinet hardware, bath accessories, decorative hooks, and wall plates. Amerock provides the perfect finishing touch for any room with a variety of affordable styles and finishes.
- Includes mounting hardware
| Brand | Amerock |
|---|---|
| Date Added | Mar 19, 2026 |
| UPC | 026634240315 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section H2 |
| Package Length (in) | 6.13" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 1.38" |
| Manufacturer Part Number | BP40516BBR |
| Center To Center | 3-3/4" |
| Pull Width | 1/2" |
| Pull Length | 6-1/8" |
| Pull Projection | 1-3/8" |
| Finish | Black Bronze |
| Finish Family | Bronze |
| Material | Carbon Steel |
| Cabinet Pull Type | Bar Pull |
| Style | Contemporary |