Apollo
Barb x Compression Brass Dishwasher Tee Valve - 1/2 in. x 3/8 in.
SKU: APXVT121238
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$16.99
Features
Specifications
Apollo PEX valves are designed to control water flow to plumbing fixtures with simple On/Off water flow control to faucets, toilets, and home appliances. Controlling water flow at each fixture allows for maintenance and replacement of fixtures without the need to shut down the entire piping system. Designed for use with Apollo PEX crimp rings, stainless steel pinch clamps or stainless steel sleeves, various outlet connections allow for the use of supply lines with compression threaded ends. Apollo PEX ball valves are the best solution to add flow control or replace a valve in a potable or hydronic water heating PEX system. Apollo PEX ball valves are suitable for use in conjunction with stainless steel sleeves, stainless steel pinch clamps, and copper crimp rings.
- Chromed lead-free DZR brass
- Pressure rating of 200 psi
| Brand | Apollo |
|---|---|
| Date Added | Mar 19, 2026 |
| UPC | 191988004682 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H4 |
| Package Length (in) | 2.25" |
| Package Width (in) | 1.75" |
| Package Height (in) | 2.50" |
| Manufacturer Part Number | APXVT121238 |
| Body Material | Brass |
| Connection Size | 1/2" x 3/8" |
| Connection Type | Barb x Compression |
| Finish | Chrome |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |