Features
Specifications
A splice bracket with set screws to join 2 lengths of rail to the side of buildings. Lag bolt included. Embossed steel for added strength, galvanized finish. WeatherGuard protection.
| Brand | National Hardware |
|---|---|
| UPC | 038613104372 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 34, Section S3 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | N104-372 |
| Type | Single |
| Finish | Galvanized |
| Material | Steel |
| Rail Type | Box Rail |
| Weight Capacity | 300 Lb. |
| Length | 2 In. |