Baron Manufacturing
1 in 3-1/8 in 80 lb Swivel Eye Bolt Snap
SKU: B0171
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.59
Features
Specifications
Bolt Snap, Swivel Eye, 1 in, 3-1/8 in Overall Length, 80 lb Load Capacity, Nickel Plated, 3/8 in Snap Opening, Aluminum/Zinc
| Brand | Baron Manufacturing |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section I1 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 017-1 |
| Type | Swivel Eye |
| Size | 1 in |
| Overall Length | 3-1/8 in |
| Load Capacity | 80 lb |
| Finish | Nickel Plated |
| Snap Opening | 3/8 in |
| Material | Aluminum/Zinc |