BARON Zinc-Coated Steel Coil Chain - 3/16 in.
SKU: ZC316
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$1.79
/ FT
/ FT
- Buy 250 FT for $0.98 each and save 45%
Features
Specifications
The BARON Proof Coil Chain is a 30 grade steel chain with a durable zinc finish. It has a trade size of 3/16 inch, a working load limit of 800 lb, and is suitable for a variety of general purpose applications.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section I2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 11.80" |
| Package Width (in) | 7.40" |
| Package Height (in) | 17.40" |
| Finish | Zinc |
| Grade | 30 |
| Material | Steel |
| Trade Size | 3/16" |
| Working Load Limit | 800 lb |
| Brand | BARON |