Cover Me
Galvanized Steel Foot Pad - 1 in.
SKU: 42CCP4
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$10.49
Features
Specifications
Each metal canopy foot arrives complete with three pre-drilled plate holes. Whether staking down a tent temporarily or mounting a permanent structure to wood or concrete the foot pad can cater to any need. Canopies and Tarps ensures all of its materials are made to last by supplying top-notch welding connections and eyebolts to lock it into place. This footplate was made for EMT conduit specifications and the fitting's inside diameter is 1" to ensure easy set-up.
| Brand | Cover Me |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section H3 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Manufacturer Part Number | FP-1 |
| Trade Size | 1" |
| Material | Galvanized Steel |
| Dimensions | 1" ID x 1-3/16" OD |