Features
Specifications
Downloads
The Basement Guardian HALO™ Smart Sump pump delivers the best-in-class ultra quiet pumping power you expect from a WAYNE® pump and adds on industry leading smart IOT technology. The digital controller and mobile app manage the 3/4 horsepower within the stainless steel housing to deliver ultimate basement protection.
| Brand | Wayne |
|---|---|
| UPC | 040066218957 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section H1 |
| Package Length (in) | 10.00" |
| Package Width (in) | 10.00" |
| Package Height (in) | 13.50" |
| Manufacturer Part Number | HALO50 |
| Horsepower | 3/4 HP |
| Material | Cast Iron & Stainless Steel |
| Flow Rate | 5490 GPH |
| Voltage | 120V |
| Cord Length (Ft.) | 8 |
| Warranty | 10 Yr. |
| Width (In.) | 10 |
| Height (In.) | 13.5 |
| Length (In.) | 10 |
| Outlet Diameter (In.) | 1-1/2 |