Features
Specifications
Downloads
Basic Groove Joint Pliers8".
- Slip-resistant tongue and groove design used for grasping and turning
- Oil-resistant dipped handle allows for a comfortable grip
- Drop-forged steel is strong and durable
- Meets ANSI specifications
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174841091 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section I4 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 84-109 |
| Country of Origin | China |
| Length | 10 in |
| Width | 2.9 in |
| Height | 0.5 in |
| Weight | 0.74 lbs |
| Battery Test Summary | STANLEY_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_Rev_1,2.pdf |
| Warranty | 1YW |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Insulated | No |
| Product Primary Material | Steel |