SKU: YTZ14S
| Location: Aisle 11, Section M5
$174.99
2 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
This new generation of maintenance-free batteries delivers higher cranking amps for vehicles that require extra starting power from the largest motorcycle battery manufacturer in the world. Over 50 years of engineering expertise ensures high-quality construction for long and trouble-free service. It includes Absorbed Glass Mat (AGM) Separators - an advanced battery technology that eliminates the need to ever add water. It also has an advanced lead-calcium technology that holds its specific gravity more than 3x longer than conventional lead antimony batteries. This means much longer periods between charges when the battery is used in a standby mode.
- Heavy-duty terminals; patent pending
- Flush-mounted terminals with no spacers needed
- AGM (Absorbed Glass Mat) separators with superior grid and component designs
- Improved charge recovery capability from a deeply discharged condition
- Features a higher capacity and longer life
- Spill-proof design and extreme vibration resistance
- 230 CCA (Cold Cranking Amps)
- 6 month manufacturers warranty
- Acid included
- Factory activated
| Brand | Yuasa Battery, Inc |
|---|---|
| UPC | 048493721422 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section M5 |
| Package Length (in) | 6.00" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 4.80" |
| Type | High Performance |
| Battery Family | Factory Activated, Maintenance Free |
| Voltage Rating | 12 V |
| Capacity | 11.2 Ah at 10 hr |
| Amperage Rating | 1.1 A |
| CCA | 230 A |
| Includes | Hardware |
| Dimensions | 6 in Width x 3-7/16 in Depth x 4-3/8 in Height |
| Terminal | Positive on Left & Negative on Right |
| Weight | 8.6 lb |
| Application | Type |