Features
Specifications
Industrial strength batteries featuring zinc-manganese dioxide chemistry. Mercury and cadmium free. Metal jacket. 7-year shelf life. Each unit contains 24 individual batteries, which is packaged as (6) 4-packs.
| Brand | Energizer |
|---|---|
| UPC | 039800023100 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section I1 |
| Package Length (in) | 6.40" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | EN91 |
| Type | AA |
| Battery Power Type | Alkaline |
| Capacity | 2850 mAh |
| Voltage | 1.5V |
| Warranty | 7 Yr. Shelf Life |