Features
Specifications
All the benefits of DEKA GOLD series are presented on DEKA 678MF Flooded 12V Batteries. With this battery you will have a flush cover design that enhances overall battery performance, maintenance, safety and convenience. Fortified posts, straps, & welds resist vibration damage, maximize current transfer. Enhanced crystallization of Power-Perform™ plates provides more power-per-pound, and short-protector separators have thicker backweb material that prevents plate-to-plate shorts. Ultra-pure demineralized electrolyte precision filled to exacting levels for extended life Power-Perform™ Plates, and full-frame positive and negative plates prevent life robbing electrical shorts from exposed wire.
| Brand | Deka |
|---|---|
| UPC | 083996013827 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section M6 |
| Package Length (in) | 10.40" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 7.00" |
| Manufacturer Part Number | 87.63 |
| Series | Gold |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Side |
| Cold Cranking Amperage | 690 |
| Dimensions | 6-7/8 in W x 10-3/4 in L x 7-1/4 in H |