Features
Specifications
Advanced Generation technology. Flush cover design enhances overall
battery performance, maintenance, safety, and convenience. High
cranking power ensures dependable starts in cold weather. Reinforced
internal components resist the corrosion acceleration of higher
temperature conditions. Heavy-duty Power-Perform plates prevent life
robbing electrical shorts from exposed wire. Longer life in temperature
extremes. Withstands severe service demands. Fortified posts, straps,
and welds resist vibration damage, maximize current transfer.
Maximizes power and energy storage capacity.
| Brand | Deka |
|---|---|
| UPC | 083996079632 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section M2 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 7.20" |
| Capacity | 70 Ah |
| Voltage Rating | 12 V |
| Height | 185 mm |
| Width | 179 mm |
| Depth | 260 mm |
| Cold Cranking Amperage | 690 A |
| Terminal Type | Side |