Features
Specifications
All the benefits of DEKA GOLD series are presented on DEKA 694MF Flooded 12V Batteries. With this battery you will have a flush cover design that enhances overall battery performance, maintenance, safety and convenience. Fortified posts, straps, & welds resist vibration damage, maximize current transfer. Enhanced crystallization of Power-Perform™ plates provides more power-per-pound, and short-protector separators have thicker backweb material that prevents plate-to-plate shorts. Ultra-pure demineralized electrolyte precision filled to exacting levels for extended life Power-Perform™ Plates, and full-frame positive and negative plates prevent life robbing electrical shorts from exposed wire.
- State of the art engineering and computer-controlled manufacturing techniques combined with more than 250 quality control checks guarantee out batteries deliver more starting power-per-pound
- Delivers high cranking power for quick starts
- Maintenance-free design means no adding water
- Handles included for convenient installation and transportation
| Brand | Deka |
|---|---|
| UPC | 083996005303 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section M2 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 6.80" |
| Package Height (in) | 7.20" |
| Nominal Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Top Post |
| Cold Cranking Amperage | 790 A |
| Height | 7-1/2 in |
| Width | 6-7/8 in |
| Depth | 12.43 in |