EAST PENN
6-1 Ga Heavy-Duty Top Post Battery Clamp
SKU: B05300
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.29
Features
Specifications
This universal top post battery lug/clamp is constructed from high-conductivity solid lead. Designed in a lug-type configuration, it provides a secure connection for 6 to 1 gauge (Ga) cables. Its universal polarity allows for reliable use on both positive and negative top post terminals.
| Brand | EAST PENN |
|---|---|
| UPC | 083996053007 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section N2 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 1.50" |
| Package Height (in) | 2.25" |
| Manufacturer Part Number | 05300 |
| Lug Type | Top Post Lug |
| Lug Material | Lead |
| Polarity | Universal Polarity |