Features
Specifications
Downloads
The TR 332 is a high capacity Lithium Ion battery pack for the 3M™ Versaflo™ TR 300 PAPR.
- Run time with new battery pack, clean filter and fully charged is approx. 8-12 hours
- Recharge time is less than 3.5 hours
| Brand | 3M |
|---|---|
| UPC | 051131173644 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section M3 |
| Package Length (in) | 5.50" |
| Package Width (in) | 6.50" |
| Package Height (in) | 8.75" |
| Manufacturer Part Number | 7000052903 |
| Battery Life | 8 - 12 Hours |
| Battery Type | High Capacity Lithium Ion - Rechargeable |
| Color Family | Black |
| Hazard Type | Silica |
| Intrinsically Safe | No |
| Product Color | Black |
| Product Number | TR-332 |
| Product Type | Battery |
| Recommended Application | Drilling - Painting - General Maintenance - Infection Control - Grinding - Sawing - Metal Repair - Mixing - Powder Handling - Assembly and Mechanical - Cutting - Cleaning - Sweeping - Powder Coating |