Features
Specifications
You can rely on your devices when you rely on the power of Energizer MAX Alkaline C Batteries. Made to last, not to leak, these Energizer batteries deliver long lasting power for your everyday devices. Energizer C batteries fuel the technology that helps you work and play, whether you need batteries for flashlights and children's toys or backup batteries for radios and other electronics. With a shelf life up to 10 years in storage, these C cell batteries are there when you need them. Trust the power of Energizer MAX C Batteries to keep the devices you love powered when you need them most.
- 2 pack of Energizer MAX C Batteries, C Cell Alkaline Batteries
- These alkaline C batteries provide long lasting power for your everyday devices
- The power you depend on for high-tech C battery flashlights, radios, toys and other high-drain devices
- MAX C alkaline batteries that hold power for up to 10 years in storage
- C alkaline batteries that are made to last. Not to leak.
- From the makers of the #1 longest lasting AA battery (Energizer Ultimate Lithium), and the Energizer Bunny
- Energizer created the world’s first zero mercury alkaline battery (commercially available since 1991), and it hasn’t stopped innovating since.
| Brand | Energizer |
|---|---|
| UPC | 039800011367 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section I1 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | E93BP-2 |
| Country of Origin | United States |
| Series | Energizer Max - Retail |