Landport Batteries
ABS Plastic AGM Sealed Lead Acid Battery 12V 18 Ah
SKU: LP1218NB
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$77.99
Features
Specifications
The LP Series AGM batteries have been specially developed to be widely applicable. These lead acid batteries with AGM technology are completely sealed and therefore 100% maintenance free and leak-proof. These batteries have a low self-discharge. The reliable and safe multipurpose batteries from the LP Series offer a long service life and can be used in various industries.
- Absorbent Glass Mat technology
- Reliable and safe performance
- Long service life - 3-5 years in standby application (at 25°C)
| Brand | Landport Batteries |
|---|---|
| UPC | 813340010543 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section M4 |
| Package Length (in) | 6.20" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 6.40" |
| Type | AGM |
| Series | LP |
| Voltage Rating | 12 V |
| Capacity | 18 Ah at 20 hr |
| Internal Resistance | 16 milliohms |
| Maximum Discharge Current | 270 A (5 sec) |
| Operating Temperature | 32-104 deg F Charge, 5-122 deg F Discharge |
| Case Material | ABS Plastic |
| Dimensions | 77 mm Width x 182 mm Length x 168 mm Height |
| Terminal | T3 |
| Standards | UL, VdS Certified |
| Weight | 11.9 lb |
| Application | Type |