EAST PENN
1/0 Ga Copper Alloy Tin-Plated Battery Splice Terminal
SKU: BCS10
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.19
Features
Specifications
Battery Splice Terminal, 1/0 ga, Copper Alloy, Tin Plated
- 100% tin-plated copper alloy
- Resists corrosion
- Thick wall for strong crimp
- Crimp or solder to cable
| Brand | EAST PENN |
|---|---|
| UPC | 083996053564 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section N2 |
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | 05356 |
| Gauge | 1/0 Ga |
| Material | Copper Alloy |
| Finish | Tin-Plated |