EAST PENN
2-1 Ga Copper Alloy Tin-Plated Battery Splice Terminal
SKU: BCS2
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.99
Features
Specifications
Battery Splice Terminal, 1-2 ga, Copper Alloy, Tin Plated
- 100% tin-plated copper alloy
- Resists corrosion
- Thick wall for strong crimp
- Crimp or solder to cable
| Brand | EAST PENN |
|---|---|
| UPC | 083996053557 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section N2 |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | 05355 |
| Gauge | 2-1 ga |
| Material | Copper Alloy |
| Finish | Tin-Plated |