FTZ Industries
6 Ga Copper Tin-Plated Extreme Duty Battery Splice Terminal
SKU: BCS6
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$2.39
Features
Specifications
Battery Splice Terminal, Extreme Duty, 6 ga, Copper, Tin-Plated
| Brand | FTZ Industries |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 14, Section N2 |
| Package Length (in) | 0.25" |
| Package Width (in) | 0.25" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 91810 |
| Type | Extreme Duty |
| Gauge | 6 Ga |
| Material | Copper |
| Finish | Tin-Plated |